Home Computer graphics Dollar Bill Size Artwork Winners Announced – The Troy Messenger

Dollar Bill Size Artwork Winners Announced – The Troy Messenger

3
0

The winners of the Mini Artworks Show & Competition “Art the size of a Dollar Bill” at the Johnson Center for the Arts have been chosen and the winners have been announced.

The “Dollar Bill Size Art” is sponsored by Troy Bank & Trust Company and the Johnson Center for the Arts and directed by Pam Smith, a retired high school artist and art teacher Charles Henderson.

Smith said Kindergarten to Grade 12 students in county schools were invited to participate and the artwork was exceptional across the board.

“There were over 400 entries for the student art competition this year and the judges had some tough decisions to make about naming the winners,” said Smith. “We congratulate the winners and all the students who participated. We also thank the teachers who encouraged the students to participate and a special thank you to Troy Bank and Trust for sponsoring the competition and to the Johnson Center for hosting the exhibit.

Age Division – Grades K-3

Design

Color drawing –

Premier – Evan Doan – CC

Second – Derrion Liptrot – TES

Third – Joshua Taylor – Goshen

B&W drawing

Premier – Caleb Willis – CC

Second – Emery Hegler – Mrs. Barnes

Third – Madelyn Gregory – Mme Barnes

Paint

Watercolor-

Premier – Noel Hilliard – TES

Second – Gabrielle Barry – TES

Third – Fall Neal – TES

Tempera & Acrylic-

Premier – Jordyn Pinchon – CCHHC

Second – Camilla Calhoun – TES

Third – Karson Foster – CHCHC

Collage

3D collage (relief) –

Premiere – Kadence Parnell – CHCHC

Second- Faith Jurek – Homeschooling

Third – Graham Dixon – CC

Engraving

Premier – William Regehr – CC

Second executive Hailey – TES

Third – Corissa Joachim – Day Springs Academy

Graphic design – (no computer

Color – (hand drawn only)

Premiere – Ashlyn McBride – TES

Second – Harmonie Harris – TES

Third – Allan Garduno – TES

Mixed Media

Multiple materials 2D-

Premier – Bison Bennett-CC

Second – Sadie Rhein – CC

Third – Christopher Thomas – PLAS (op art)

Multi-material 3D relief

Premiere – Ellen Pugh -TES

Second – Gracie Peacock – PLAS

Third – Chloe Shiver – TES

3d sculpture

3D molded

Premiere – Faith Jurek – Homeschooling

Second – Katherine Payas – TES

Third – Veronica Luniova & King Huff – TES

3D assembled-

Premier – Sincere Pennington – TES

Second – Jordyn Pinchon – CCHHC

Third – Becket – YOUR

Best of Show Grades K-3 –

Dallas Anderson – Covenant Christian (pumpkin carving)

Age category – 4th to 6th year

Design

Color drawing

Premiere – Brea Swindall – CC

Second – Ava Beard – CC

Third – Annabella Frailey – PLAS

B&W drawing

Premier – Sam Kreis – CC

Second – Brea Swindall – CC

Third – Emmaleigh Grissom – CC

Paint

Watercolor

Premier – Reese Pugh – TES

Second – Mia Kapoo – PLAS

Third – Lila Joachim – Day Springs Academy

Tempera & Acrylic

Premiere – Madelyn Jones – TES

Second – Nasiah – YOUR

Third – Jamerian & Aniyah Bennett – TES

Collage

2D collage

Premier -Charley Kate Smith – PLAS

Second – Madison Nelson – PLAS

Third – Ava Moore – CC

3D collage (relief)

Premier -Reagan Warren – CC

Second- Eian Anderson – CC

Third – Joséphine Dawson – TES

Engraving

Premiere – Lila Joachim- Day Springs Academy

Second – Ava Moore – CC

Graphic design – (no computer)

Black and white – (hand drawn only)

Premier – Gabe Roberts – CC

Second – Judson Durrant – CC

Third – Jay Carter – TES

Color – (hand drawn only)

Premier – Jane Pack – TES

Second – Alex Bradley – CC

Third – Joanna Esquivel – TES

Mixed Media

Multiple 2D materials

Premier – Ben Chen – TES

Second – Shelbie Smelcer – PLAS

Third – Neveah – YOUR

Multi-material 3D relief

Premiere – Emma Holbert – CC

Second Turner Dixon – CC

Third – Madison & Isaiah – TES

3d sculpture

3d molded

Premier – Ethan Mulkey -CC

Second – Kaleya ?? – YOUR

Third – Isabella Casey & Reece Garrett -TES

3d assembled

First -Josie Walker – CC

Second – Nevaeh Foster – CHCHC

Third – Jordan Pinchon – CCHHC

Best of Show Grades 4-6 –

Nathan Register – TES (Mask Sculpture)

Age category – Grades 7-9

Design

Color drawing

Premier – Dakota Masoner – CHHS

Second – Holly Stephens – PLAS

Third – Jesus Sanchez – ECMS

B&W drawing

Premier – Addison Armstrong- CHHS

Second – Grace King – ECMS

Third – Cornelius Hall – PCHS

Paint

Watercolor

Premier – Adria Joachim – Day Springs Academy

Second – Cooper Johnson – CHMS

Third – Dakota Masoner -CHHS

Tempera & Acrylic

Premiere – Delia Temoxtle – CHMS (sunset)

Second – Kyri Haynes – ECMS

Third – Kennedy McGhee – CHMS

Collage

2D collage

Premier – Corey Johnson- CHHS

Second – Hailey Griffin – PLAS

Third – Taylor Thomas – CHHS

Engraving

Premiere – Sarah Taylor – CHHS

Second-Dakota Masoner – CHHS

Third – Adria Joachim – Day Springs Academy

Graphic design – (no computer)

Color – (hand drawn only)

Premier – Garrett Whitaker – PLAS

Second – Jesus Sanchez – CHMS

Third – Izzy Lee – CHMS & Lillian Thompson – Mme Barnes

Mixed Media

Multiple 2D materials

Premiere – Sarah Taylor – CHHS

Second – Christian Cobb – PLAS

Third – Sean Alexander – PLAS

3d sculpture

3D assembled-

First – Alaysia Woods – CCHHC

Second – Desiree Ginyard – CHCHC

Third – Brooklyn Addison – CHCHC

Best of Show Grades 7-9 –

Courtney Cobb – PLAS (eye drawing)

Age category – Grades 10-12

Design

Color drawing

Premiere – Amelia Hill – CHHS

Second- Morgan Barron – CHHS (close-up)

Third – Nalani Meadowcroft – PCHS

B&W drawing

Premier – Keisha Patel – CHHS (trees)

Second – Mary Samson Dunn – CHHS

Third – Keisha Patel – CHHS (summary)

Paint

Premiere – Marie Galley – CHHS

Second – Zion Johnson – CHHS

Third – Olivia Westberg – CHHS

Collage

2D collage

Premier – Jesall Patel – CHHS

Second Bess Dunn – CHHS

Third – Jamilya Hilliard – PCHS

Engraving

Premier – RaNya Pollard – CHHS

Second & Third – Garret Joachim –

Spring Academy Day

Photography

Premiere – Katherine Branson – CHHS (bus)

Second – Katherine Branson – CHHS (sunset)

Third – Jesall Patel and Halie Crawley – CHHS

Graphic design – (no computer)

First – Allie Scarbrough- CHHS (secret letter)

Second Bess Dunn – CHHS

Third – Allie Scarbrough- CHHS (I’m fine)

Digital imagery and computer graphics

Premiere – Marie Galley – CHHS

Second – Amelia Hill – CHHS

Third – Kevin Yeeman – CHHS

Mixed Media

Multiple 2D materials

Premiere – Katherine Branson – CHHS

Second – RaNya Pollard – CHHS

Third – Allie Scarbrough- CHHS

Multi-material 3D relief

Premier – Blake Barron – CHHS

Second – Mary Samson Dunn – CHHS

Third – Stella Gilbreath- CHHS

Best of Show Grades 10-12 –

Marie Galley – CHHS (color drawing)


Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here